Menopoz döneminde bu besinleri tüketin

Kadınlarda adet kanamalarının sonlanması anlamına gelen Menopoz, genellikle 45-55 yaşları arasından gerçekleşir. Peki menopoz dönemindeki şikayetleri en aza indirgemek için hangi besinler tüketilmelidir?

Menopoz hafifletecek bitki çayları nelerdir? Erken menopoza iyi gelen bitkiler nelerdir? Menopozda adet söktürücü bitkiler nelerdir? sorularını Diyetisyen Cansu Temel şöyle yanıtladı:

"Genellikle 45-55 yaş arasında görülen menapoz; kadınlarda östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte menstrüasyonun zamanla tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. Bu dönemde ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, ruhsal sıkıntı, sinirlilik hali gibi şikayetler sık görülür."

Neler tüketilmelidir?
"Metabolizma ortalama %10 oranında yavaşlar ve vücut yağ oranında da artış sık görülmektedir. Kilo artışının önlenmesi ve şikayetlerin en aza indirilmesi için beslenme düzenine dikkat edilebilir. Yumurta, kuru baklagil, kırmızı et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları; tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri; mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilebilir."

"Fitoöstrojen olarak tanımlanan bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler vücutta östrojen hormonuna benzeyen etkiler göstermektedir. Fitoöstrojen besinlerin tüketilmesi menapoz şikayetlerinin en aza indirilemesine yardımcı olabilir. kuru fasulye, bezelye, soğan, sarımsak, soya, brokoli, havuç, keten tohumu gibi besinler fitoöstrojen besinlere örnek verilebilir.  Bu dönemde bazı bitki çaylarından da yararlanılabilir. Rezene, ıhlamur, yeşil çay, civanperçemi, anason, kekik gibi çaylar şekersiz olacak şekilde gün içinde içilebilir."


 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Ben Diom